Hobit: Neočekávaná cesta

 Režie: Peter Jacskon
Hudba: Howard Shore
Hrají:
Martin Freeman,
Stephen Hunter,
Peter Hambleton,
Eric Vespe,
Ian McKellen,
James Nesbitt,
Jeffrey Thomas,
John Callen,
Graham McTavish,
Mark Hadlow,
Richard Armitage,
Cate Blanchett,
Elijah Wood,
Andy Serkis,
Hugo Weaving,
Christopher Lee,
Lee Pace,
Dean O'Gorman,
Aidan Turner,
Ian Holm,
Adam Brown,
Jed Brophy,
Conan Stevens,
William Kircher,
Sylvester McCoy,
Ken Stott,
Manu Bennett
Deset let čekání se vyplatilo. Peter Jacskson, režisér velkolepé a trikově revoluční trilogie Pán Prstenů, natočené podle knih J. R. R. Tolkiena, se opět vrací k příběhu, který ho tolik proslavil. Tentokrát se podíváme, co se dělo 60 let před Společenstvem. Hlavní postavou je tentokrát Bilbo Pytlík, původní majitel prstenu. Příběh se bude točit kolem jeho výpravy se třinácti trpaslíky k Osamělé hoře. Jak se povedla první část z nich, o tom už níže.

Od chvíle, kdy Hobit měl profil na csfd.cz s datem uvedení a prvním trailerem, jsem se na něj těšil víc než na Vánoce. To bylo způsobené tím, že jsem fanatickým fanouškem her, knih a filmů ze světa Pána prstenů. Takže, když jsem šel večer na premiéru, byl jsem plný očekávání. No a nebyl jsem zklamán.

Od prvních minut, kdy jsem uslyšel první tóny skladatele Howarda Shora, mnou projela obrovská nostalgie. Výprava bere dech a je postavená na skvělém příběhu, který podle tak výborné předlohy nemůže zklamat.

Je opravdu nádherné, když v dnešním filmovém světě, kde je podle mě málo nových dobrých herců, se objeví někdo jako Martin Freeman, jenž se tímto filmem proslavil. To, že je mistrem svého řemesla, ukázal dříve. On umí zahrát obyčejné lidi nebo hobity, kteří si nevěří a jsou nedůvěřiví a stydliví. Nakonec však zjistí, že je v nich víc, než sami tušili. A další vycházející hvězdou je představitel Thorina Richard Armitrage, který tímto vstoupí do povědomí spousty lidí. Svým princem, který působil vznešeně a svými výrazy i stylem mluvy, mě přesvědčil, že i on nás v budoucnu překvapí. Co se týče veterána Iana McKellena (Gandalf), opět předvedl výkon na výbornou. Na závěr bych řekl, že film byl perfektní až do konce, který vás nastartuje. Každý trpaslík vám přijde sympatický, byť ovšem trpaslíci nedostali tolik prostoru jako v knize, ale povídání o nich by bylo na dalších 5 filmů. Celý film je prošpikovaný skvělými gagy a scenáristickými „vychytávkami“.

Verdikt:

Peter Jacskon opět předvedl perfektní řemeslo a Hobit drží kvalitu stejnou jako Pán prstenů, což znamená naprosto perfektní. Pro mě nejlepší film roku 2013 a doufám, že získá jednoho ze tří Oscarů, na které byl nominován. Dávám 100%.

Kdo by si chtěl přečíst nějaké zajímavosti k filmu, najde je na stránce: http://www.csfd.cz/film/232938-hobit-neocekavana-cesta/zajimavosti/

Alexander Savov, 10. ročník ZŠ