Mezinárodní soutěž v hraní na klavír

 27. listopadu 2012 v 8:00 jsem vyrazil s rodiči do Vídně, protože jsem se tam měl zúčastnit mezinárodní soutěže v hraní na klavír. Cestou jsme vzali Larisu Fjodorovnu Lobanovou, která mě na tuto soutěž připravovala. Cesta trvala přibližně 3 hodiny. Když jsme přijeli do Vídně, naobědvali jsme se a potom jsme se prošli městem.

V 17:00 začala soutěž. Zahrál jsem druhou větu ze 16. sonáty Wolfganga Amadea Mozarta, etudu 13 "Eolickou harfu" Frideryka Chopina a „Svit luny“ Clauda Debussyho; tato skladba je součástí Bergamasské suity. Debussy ji napsal, když jednou stál pod měsícem. Já ho mám moc rád, protože některé jeho skladby jsou "křehké" a mají i krásné názvy, například právě Svit luny. Ještě hraji od Debussyho „Dívku s vlasy jako len“.

Kromě mne tam hráli klavíristé z Ruska, Litvy, Lotyšska, Rakouska a České republiky. Někteří z nich hráli skladby Petra Iljiče Čajkovského, například z „Ročních období Prosinec - Svátky - a Duben – Sněženku“. Jiní hráli také etudy Chopina. Bylo tam černé křídlo a velmi se mně líbil jeho zvuk. Sál byl také velmi pěkný.

Když jsem zahrál program, počkali jsme chvíli v sále, potom jsme si dali řízek a vrátili jsme se do Prahy. 29. listopadu jsem se dozvěděl, že jsem se umístil na čtvrtém místě, z čehož jsem měl radost.

Nikita Ivanovič Kornijenkov, 10. ročník ZŠ