Rap v Čechách

Rap v Čechách

Tento článek bych chtěl věnovat mé další srdeční záležitosti a tou je Hip hop. Ale kde začít? Hip hop je druh hudby, ale skládá se nejen z hudby, ale je to i grafický projev(graffiti) a nebo životní styl mladých lidí.

Hudba se skládá z rapu a djingu. vzniká spojením rytmů mixovaných DJem a veršů, které do nich vkládá rapper (též označovaný jako MC=Master of Ceremony nebo Microfon Control). Další prvek je specifický tanec breakdance. Samozřejmě nemůžeme opomenout graffiti, to jsou podpisy a také beatboxing, což je vyluzování kopavých tónů a zvuků pomocí úst. K tomu všemu patří specifické oblečení a šperky.Ale kde se vlastně rap vzal? Hiphopová kultura vznikla na počátku 70. let 20. století v USA v černošských ghetech(New York,Los Angeles a Bronx). Nejprve to byl jen výkřik do tmy. Ale později, když skupina Sugar Hill Gang.Zazářila se skladbou Rappers Delighted. Skladba šla tak na odbyt, že se výsledná cifra zastavila až na čísle 2 000 000. Komerce na sebe nenechala dlouho čekat, a tak se dostavili dnes opět neúčinkující, ale dříve zbožňovaní Run D.M.C. Run D.M.C. se proslavili nejen svoji hudbou; jejich oblečení (od dříve jen sportovní značky Adidas) v kombinaci se zlatými řetězy a jinými módními doplňky stanovilo styl pro další hiphopové generace.Ale to bych jen pojednával o USA rapu rád bych se zmínil i o Českém rapu.

Hip hop k nám pronikl těsně po revoluci z Berlína. Ale ještě před tím se pokusil narapovat písničku lesík Hajdovský s názvem jížák to odstartovalo českou scénu. Mezi první průkopníky patří WWW Coltcha a Orionovy dema.

Později narepovali PSH písničku jižák. (peneři strýčka homeboje) ve složení (Orion, Wladimir 518 a Dj Mike Traffik) Dříve dj Richard . Mediálně známější se však stala dnes již zaniklá skupina Chaozz, která se svými písničkami Televize a Vodopády se dostala na první příčky komerčních hitparád. V roce 2001vydávají PSH první nekomerční desku Repertoár, která je dodnes ceněna. Nerad bych zapomněl na Indyho & Wicha kteří vydali spolu s PSH singl Hlasuju proti/ Cesta štrítu. Tyto dvě kapely patří mezi špičky českého hip hopu. Samozřejmě je ještě spousta jiných rapperů(La4,Jay Diesel Tafrob, Hugo Toxxx, James Cole a další) Dnes se scéna ubírá už jiným směrem. Soutěží se kdo udělá netradičnější featuring nebo kdo bude nosit dražší věci. A můj názor na věc je ten, že hodně lidí už to nedělá pro slávu, ale pro peníze.