Soutěž na Slovensku

Soutěž na Slovensku

Každý rok jezdí vybraní žáci naší školy na Slovensko, kde soutěží v prostorové orientaci nebo v sebeobslužných činnostech. Je to mezinárodní soutěž, které se účastní děti z českých škol: z Prahy, Liberce, Litovle a Opavy, ze slovenských: z Bratislavy, Košic a samozřejmě Levoče, která soutěž pořádá.

Zúčastnila jsem se obou soutěží. Než začnu vyprávět o té v sebeobsluze, stručně bych vylíčila tu první.

Jela jsem já, Nikola Bílá, Lenka Bukóciová a Ondřej Kodet a jako doprovod jely paní Kadlicová a paní Špeciánová. Hned po příjezdu nás čekala první soutěž: chůze přímým směrem. Každý večer organizátoři pořádali různé hry. Hned první večer byla hra, kam jsme se mohli přihlásit dobrovolně, dostávali jsme různé úkoly a po jejich splnění ti, co nesoutěžili, udělovali body. Od nás to zkusil Ondra, který nakonec vyhrál. Ve čtvrtek dopoledne byla soutěž v mikroprostoru. Měla několik částí: nejprve jsme měli v nejkratším čase sesbírat tvary volně položené na stole, poté nohou poznat tvary a přiřadit k nim dvojice, které jsme měli v ruce, jako třetí jsme podle zvuku rozdělovali do dvojic chrastící krabičky. Po této soutěži následovala chůze po budově, kde jsme prošli předem nacvičenou trasu. Večer byl zakončen opět hrami. Další den jsme absolvovali chůzi po venku, kterou jsme měli také předem nacvičenou. Odpoledne jsme jeli na výlet do Brezna, kde jsme nakoupili spoustu suvenýrů a zašli jsme do cukrárny. Večer nás čekalo vyhlášení. Na prvním místě se umístil Ondra, na jedenáctém Nikola, na třináctém já a na devatenáctém Lenka. I když se Lenka umístila jako poslední, dělala nám příjemnou společnost. Následovala diskotéka a pak už jsme se šli balit a v sobotu jsme k naší smůle jeli zpátky.

V říjnu tohoto roku jsme jeli na soutěž v sebeobslužných činnostech ve složení Nikola Bílá, Kateřina Krčková a já, z dospělých paní Kadlicová a paní Mayerová. Po příjezdu nás opět čekala soutěž, tentokrát jsme rozeznávali mince a pak jsme zapínali vestu s různými druhy zapínání. K večeru jsme se šli projít. Večer byla akce pořadatelů, kde jsme se rozdělili do dvou skupin a soupeřili jsme proti sobě. Druhý den nás čekala příprava jednoduchého ovocného poháru (jedním z úkolů bylo otevřít konzervu a Nikole se rozpadl otvírák v ruce, tak jim řekla, že mají otvíráky za 5 Ks a oni na to: "To ne, ale stály 20 Ks." A poté příprava čaje. Odpoledne jsme jeli do termálních lázní, kde se nám všem moc líbilo. V pátek bylo rozlišování koření: vylosovali jsme si recept, kde bylo vypsáno koření, které jsme pak museli poznat. Jako poslední nás čekalo poznat co nejvíc předmětů během dvou minut a přiřadit je do krabice podle toho, kde se ta věc používá. Odpoledne jsme byli v Ružomberku nakoupit suvenýry. Večer bylo vyhlášení. Nikola se umístila na prvním místě, Kačka na osmém a já na jedenáctém. Ještě jsme si užili diskotéku a šli jsme spát, abychom druhý den brzo vstali a jeli zpátky. Po cestě jsme se zabavili různými hrami.